Postępowanie upadłościowe wobec osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej kończy ustalenie planu spłat wierzycieli lub umorzenie zobowiązań bez ustalania planu spłat.
Plan spłat wierzycieli sąd określa po wykonaniu ostatecznego planu podziału, a gdy z uwagi na brak majątku upadłego plan podziału nie został sporządzony - po zatwierdzeniu listy wierzytelności.
W postanowieniu o ustaleniu planu spłaty wierzycieli sąd określa, w jakim zakresie i w jakim czasie, nie dłuższym niż trzydzieści sześć miesięcy, upadły jest obowiązany spłacać zobowiązania uznane na liście wierzytelności, niewykonane w toku postępowania na podstawie planów podziału, oraz jaka część zobowiązań upadłego powstałych przed dniem ogłoszenia upadłości zostanie umorzona po wykonaniu planu spłaty wierzycieli.
Ustalając plan spłaty wierzycieli, sąd bierze pod uwagę:
W wyjątkowych sytuacjach sąd może odstąpić od ustalenia planu spłat. Sąd umarza zobowiązania upadłego bez ustalenia planu spłaty wierzycieli, jeśli osobista sytuacja upadłego w oczywisty sposób wskazuje, że nie byłby on zdolny do dokonania jakichkolwiek spłat w ramach planu spłaty wierzycieli. Umarzając zobowiązania upadłego bez ustalenia planu spłaty wierzycieli sąd obciąża Skarb Państwa tymczasowo pokrytymi kosztami postępowania.
W okresie wykonywania planu spłaty wierzycieli niedopuszczalne jest wszczęcie postępowania egzekucyjnego dotyczącego wierzytelności powstałych przed ustaleniem planu spłaty wierzycieli, z wyjątkiem wierzytelności wynikających z zobowiązań nie podlegających umorzeniu w toku postępowania upadłościowego.
Zgodnie z art. 49121 ust. 2 PU nie podlegają umorzeniu:
Wniosek o ustalenie planu spłat lub umorzenie zobowiązań bez ustalania planu spłat należy składać wraz z odpisami dla syndyka oraz wszystkich wierzycieli ujętych na liście wierzytelności i listach uzupełniających.